Twoje prawa i obowiązki
przy kolizji lub wypadku
Kolizja i wypadekStłuczkę na drodze można zakwalifikować albo jako kolizję albo jako wypadek. Nie są to pojęcia o tym samym znaczeniu. Kolizja to takie zdarzenie, w którym żaden z uczestników nie odniósł obrażeń, ale wystąpiły pewne straty materialne. Natomiast z wypadkiem mamy do czynienia wówczas, gdy co najmniej jeden z jego uczestników doznał obrażeń ciała.
Usuń pojazd
Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać, gdy dojdzie do kolizji jest niezwłoczne usunięcie pojazdów z jezdni, chyba że mamy do czynienia z wypadkiem z ofiarami.
Jeżeli usunięcie pojazdu jest niemożliwe, należy oznakować miejsce zdarzenia, przede wszystkim włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Poza obszarem zabudowanym powinien znajdować się w odległości 30-50m od pojazdu, na drogach ekspresowych i autostradach – 100m.
Wezwij policję
Wezwanie policji jest konieczne, jeśli uczestniczymy w wypadku. W razie kolizji, nie mamy takiego obowiązku, chyba, że istnieje przypuszczenie, że doszło do przestępstwa (np. uczestnik kolizji jest pod wpływem alkoholu) lub nie jesteśmy w stanie określić okoliczności zdarzenia, a w związku z tym, wskazać sprawcy.
Policja ukaże sprawcę mandatem karnym w wysokości do 500 zł, jeżeli dany czyn będzie się ku temu kwalifikował. Ponadto, możemy otrzymać punkty karne. Ukarany ma prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Wówczas sprawa zostanie skierowana do sądu rejonowego, właściwego dla miejsca wypadku.
Oświadczenie z kolizji drogowej
Warto mieć przy sobie druk wspólnego oświadczenia o kolizji drogowej. Bo kolizje drogowe, czyli sytuacje, w których nie ma rannych ani ofiar, zdarzają się na naszych drogach dużo częściej niż poważne wypadki. Nie do każdej trzeba wzywać policję.Oświadczenie z kolizji - pobierz plik
Jak zgłosić szkodę
Pamiętajmy, aby na miejscu kolizji uzyskać dane ubezpieczyciela sprawcy (w przypadku szkody z OC). Jeśli spisano oświadczenie, to w nim powinna być zawarta informacja gdzie ubezpieczony był sprawca, a gdy na miejsce zdarzenia wezwano Policję, funkcjonarusz powinien podać dane sprawcy i jego ubezpieczyciela oraz nr polisy - w ostateczności upomnijmy się o te dane.Aby zgłosić szkodę w większości przypadków wystarczy zadzwonć na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego (linki do stron towarzystw i nr infolinii na dole strony) i dokonać zgłoszenia podając swoje dane, dane sprawcy, w skrócie podać przebieg kolizji oraz gdzie znajduje się uszkodzony pojazd. Większość ubezpieczycieli wysyła swojego rzeczoznawcę na miejsce postoju uszkodzonego auta. Pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego opisuje uszkodzenia w samochodzie i przyjmuje zgłoszenie w formie pisemnej na specjalnym druku, robi kopię niezbędnych dokumentów oraz informuje jakie dokumenty należy jeszcze dostarczyć. Pamiętaj, aby rzeczoznawca podał Ci nr szkody oraz zostawił ocenę techniczną, tzn. opis uszkodzonych części wraz z ich kwalifikacją (które części uznał do wymiany, które do naprawy, które do sprawdzenia, a które do lakierowania).
Jeżeli masz sprawdzony warsztat, dobrze jest aby tam odbywały się oględziny, w obecności blacharza, który dokładnie wie co sprawdzić i jak zakwalifikować uszkodzone części. Gdy samochód zostanie poprawnie opisany, skróci to czas naprawy ponieważ nie trzeba będzie zgłaszać dodatkowych oględzin i czekać na ponowne przybycie rzeczoznawcy - trwa to kilka dni.
Jak wezwać pomoc po wypadku
Jedną najważniejszych rzeczy przy udzielaniu pomocy poszkodowanym w wypadku jest wezwanie pomocy zawodowych służ ratunkowych. Mają one specjalistyczny sprzęt, który służy zarówno do bezpośredniego ratowania życia tak jak w pogotowiu ratunkowym, jak i sprzęt do wydobywania poszkodowanych z uszkodzonych pojazdów tak jak straż pożarna. Jednakże zanim zaczniemy dzwonić po tą pomoc, musimy wpierw sprawdzić ilu jest poszkodowanych i z jakimi obrażeniami, oraz czy istnieją dodatkowe zagrożenia, jak np. wycieki paliwa.Przy wezwaniu pomocy musimy podać następujące informacje:
- Swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu z którego dzwonimy
- Dokładne miejsce zdarzenia
- Rodzaj zdarzenia
- Ilość poszkodowanych
- Ich stan ogólny
- Możliwe dodatkowe zagrożenia
Zabezpieczenie kolizji drogowej lub wypadku
Postępowanie na miejscu kolizji drogowejW razie uczestniczenia w wypadku drogowym bez ofiar w ludziach (potocznie nazywanym kolizją drogową) art. 44 ustawy Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje kierujących do:
- zatrzymania pojazdu w taki sposób, aby nie powodować zagrożenia dla innych uczestników ruchu,
- przedsięwzięcia odpowiednich środków ostrożności w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu zdarzenia,
- niezwłocznego usunięcia pojazdu z miejsca kolizji, aby nie powodować zagrożenia lub tamowania ruchu,
- podania swoich danych personalnych, danych właściciela lub posiadacza pojazdu oraz danych dotyczących zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Postępowanie na miejscu wypadku drogowego
Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem lub inny uczestnik wypadku są zobowiązani do:
- zatrzymania pojazdu w taki sposób, aby nie powodować zagrożenia dla innych uczestników ruchu,
- przedsięwzięcia odpowiednich środków ostrożności w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu zdarzenia,
- podania swoich danych personalnych, danych właściciela lub posiadacza pojazdu oraz danych dotyczących zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej
PONADTO JESTEŚMY ZOBOWIĄZANI:
- udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku
- wezwać pogotowie ratunkowe i Policję: 999, 998, 986, z tel. komórkowych 112
- nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku - pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce
- zapewnić bezpieczeństwo miejsca zdarzenia - należy włączyć światła awaryjne lub inne światła, wyłączyć silnik, wystawić trójkąt ostrzegawczy, a w sytuacjach szczególnie trudnych warunków drogowych lub atmosferycznych informować innych uczestników ruchu o występującym zagrożeniu w inny sposób